ΑΕ Κομοτηνης-Μαντουλιδης 71-64 (+Gallery)

Νίκησε και ελπίζει στην άνοδο η Α.Ε Κομοτηνής.

Σπουδαία νίκη που την διατήρησε στο κόλπο της ανόδου στην Β' εθνική πέτυχε  η Α.Ε Κομοτηνής απέναντι στο μαχητικό Μαντουλίδη με 71-64.
Πλέον η ομάδα της Κομοτηνής αποζητά νίκη την τελευταία αγωνιστική στις Σέρρες, με αντίπαλο το τοπικό  Ίκαρο που ηττήθηκε από τον Ζέφυρο, νίκη με διαφορά επτά πόντων προκειμένου να πάρει εκείνη το “εισιτήριο” της ανόδου.
Το απόγευμα του Σαββάτου μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί για την Α.Ε.Κ καθώς για 30 αγωνιστικά λεπτά οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που ηγούνταν το σκοράρισμα και έδειχναν να είναι αυτοί που θα πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα όμως η σεμιναριακή άμυνα του 4ου δεκαλέπτου(10 πόντοι παθητικό) ήταν καθοριστική και οδήγησε τους γηπεδούχους σε μία δύσκολη μεν αλλά πολύ σημαντική  νίκη δε για την άνοδο στην Β' εθνική κατηγορία.
Οι παίχτες του κ.Κοκκινόπουλου μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι και  βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-9,γρήγορα όμως σοβαρεύτηκαν τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, έκλεισαν την “ψαλίδα” και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 16-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια και με μπροστάρη τον Ρεφατλλάρι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +9 στα μέσα του δεκαλέπτου,με το ημίχρονο πάντως να ολοκληρώνεται με 35-41.
Η Α.Ε.Κ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και στα μέσα αυτού ισοφάρισε μετά από πολύ ώρα το παιχνίδι (46-46) όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι λύσεις από το τρίποντο και το κλείσιμο του δεκαλέπτου τους βρήκε και πάλι μπροστά με 52-54.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με “όπλο” την φοβερή τους άμυνα αλλά και κάποιες περιφερειακές λύσεις έφτασαν στην ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην τελευταία (για φέτος) εντός έδρας αναμέτρηση με 71-64.
Τέλος ,αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας ξεκίνησε με μιάμιση περίπου ώρα καθυστέρηση λόγω της αργοπορημένης έλευσης ενός εκ των διαιτητών.

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 11 (2), Καραμανλής, Χονδρόπουλος 9(3), Βάκρινος 8, Λεχούδης 15, Κουτσοβασίλης 10 (1), Καραμπέκης 5, Μπορμπίδης , Βαχαρίδης 5 (1), Παλλάκης 8 (1), Ζεκίριε- Χασάν
 ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος): Καλόγηρος, Ρόπουτης 14 (2), Τάκης 3, Γιαρτζάς 2, Μπέλλος, Γκαντίδης 8, Γιαννάκος, Ρεφατλάρι 20 (6), Κουτουξίδης 6, Τσιριλάκης 4, Θώμος 7