Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο "Πάνθραξ".

16.09.2017 20:59

Βασίλης Μανδράου

Πανθρακικός - Ένωση Ασωμάτων 2-0 (+Gallery)

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Θράκης πέρασε ο Πανθρακικός νικώντας με 2-0 την ομάδα της Ένωσης Ασωμάτων σ΄ένα ποιοτικά κακό παιχνίδι.
Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες και εύλογα αμφότερες παρουσιάστηκαν ανέτοιμες.
Στο ΔΑΚ παρευρέθηκαν περίπου 120 φίλοι των γηπεδούχων, οι οποίοι στο τέλος του παιχνιδιού χειροκρότησαν το σύνολο του coach Κυριαλάνη για την ομολογουμένως θετική τους παρουσία.

Οι φάσεις του αγώνα

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης όταν έπειτα από σουτ του Δελή από τα αριστερά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.
Στο 36' οι φιλοξενούμενοι σκόραραν όμως ο "δράστης" ήταν σε αντικανονική θέση και ορθά το γκόλ ακυρώθηκε.
Στο 41' ο Κολούκ Χασάν με γυριστό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη και στο 54΄ ο Δελής θα περάσει δυο αντίπαλους από τα δεξιά θα πασάρει στο σημείο του πέναλτι όπου ο Θ.Τσιπλακίδης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 1-0.
Στο 20ο λεπτό ο Τζελεπής είχε έναν διαπληκτισμό με τον Καρανιτάντ, με τους γηπεδούχους μάλιστα να ζητούν απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα.
Ο διαιτητής έδειξε από μια κίτρινη στον καθένα και μια κόκκινη στον Τεκελή,ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο, για εξύβριση.
Στο 74' ο "Πάνθραξ" κλείδωσε τη νίκη όταν ο Δελής έκανε δυνατό σουτ από τα δεξιά με τον Σαλή να αποκρούει και την μπάλα να φτάνει στον Χατζηιωαννίδη που με σου από κοντινή απόσταση διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.
Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως ο Πανθρακικός αγωνίστηκε με νέο χορηγό στην φανέλα, το γραφείο τελετών "Ο Παπαδόπουλος".

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πανθρακικός(Κυριαλάνης):Ματθαίου,Σμαραγδής,Αφεντουλίδης,Γιάζος(Α.Τζελεπής),Θ.Τσιπλακίδης(Γεωργουσόπουλος),Σ.Τσιπλακίδης,Λαπαγάς,Αλεξόπουλος,Δελής(Ανδρέου),Χατζηιωαννίδης,Τζελεπής(Φωτιάδης)

ΈνωσηΑσωμάτων(Οτζιάν):Σαλή,Σαλήχ,Ιμπραήμ,Αμέτ(Μεμέτ),Χατζόγλου, Μπάλτση,Καρανιτάντ,Στόικος,Ρεσήτ,Παλτζη(Χουσείν),Κολουκ Χασάν

Για να δείτε τα φωτογραφικά στιγμιότυπα απο το παιχνίδι κάντε κλίκ στην κεντρική φωτογραφία.