Επιστροφη στις νικες για την ΑΕ Κομοτηνης

ΑΕ Κομοτηνής – Αστέρας Σίνδου 55-52 (+Gallery)

Την Κυριακή στις 6 μ.μ διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής ο αγώνας ανάμεσα στην ΑΕ Κομοτηνής και τον Αστέρα Σίνδου για την 6η αγωνιστική της Γ΄εθνικής μπάσκετ.

Στις εξέδρες βρίσκονταν πάρα πολλοί φίλοι του αθλήματος. Βέβαια αυτό αποτελεί σύνηθες φαινόμενο καθώς σε όλα τα ματς της Γ' εθνικής τόσο όταν αγωνίζεται η ΑΕΚ αλλά και όταν αγωνίζεται ο ΓΑΣ το γήπεδο είναι κατάμεστο.
 Η ΑΕ Κομοτηνής μπόρεσε να φτάσει στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 55-52 και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά καθώς και οι δύο ομάδες είχαν από μια μεγάλη αδυναμία.
Η γηπεδούχος ομάδα είχε τραγικά ποσοστά στις βολές ενώ ο Αστέρας πέτυχε μόλις ένα τρίποντο και αυτό μάλιστα στο 37ο λεπτό.
 Η πρώτη περίοδος δεν είχε κάποια μεγάλη διαφορά στο σκορ και έληξε με 14-15 με buzzer beater για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πιο ορεξάτη καταφέρνοντας να ξεφύγει με 13 πόντους στο 18' για το 34-21 με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι αμυντικά με την διαφορά όμως να παραμένει γύρω στους 5 πόντους για την ομάδα της Κομοτηνής.
Έτσι μπήκαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκορ 44-38.Η διαφορά συνέχισε να κινείται στα ίδια επίπεδα μέχρι που στο 38' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 49-49 αρχικά και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 49-50.

Στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά με σκορ 52-50.Ο αγώνας κρίθηκε στις βολές και παρά τα κακά ποσοστά οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη.
46'' πριν το τέλος ο Καραμπίνης με 1/2 βολές έκανε το 53-50 στη συνέχεια ο ίδιος με 1/2 βολές έκανε το 54-50.
10'' πριν τη λήξη ο Παπαπασχάλης με 2/2 βολές μείωσε σε 54-52.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουτσοβασίλης με 1/2 βολές και αυτός.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:14-15, 34-25, 44-38, 55-52

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΑΕ Κομοτηνής:(Στοάκης) Καραμανλής 1, Κυφωνίδης 10(2), Καραμπίνης 10(1) , Βάκρινος 11, Μαγούλας, Δάτσης 2, Κουτσοβασίλης 4(1), Χρήστου, Βαχαρίδης, Σπέντζος 9(1), Θεοδωρίδης 7
Αστέρας Σίνδου:Λεπτοκαρύδης 6, Ζαγορίτης, Παπαπασχάλης 11, Ιωαννίδης 7, Πετρίδης 2, Μπίλιος, Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 14(1), Μισίρογλου 2, Σπουργίτης 1, Ακριτίδης 3, Ιατρίδης 6

Μεγάλο διπλό πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνής καθώς μετά το αήττητο της ΜΕΝΤ την προηγούμενη αγωνιστική έσπασε και το αήττητο σερί του Μακεδονικού εκτός έδρας μάλιστα με σκορ 68-69 με τον Σκεμπή να σημειώνει το buzzer beater που έδωσε αυτή τη σπουδαία νίκη.
Η αγωνιστική κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη για της δύο ομάδες της πόλης με τον ΓΑΣ να φτάνει σε απόσταση νίκης από την κορυφή.