Παλεψε αλλα ηττηθηκε στο τελος η Α.Ε.Κoμοτηνης

Α.Ε.Κομοτηνής – ΜΕΝΤ 73-79 (+Gallery)

Στο τελευταίο της παιχνίδι για το 2017 η Α.Ε.Κομοτηνής γνώρισε την ήττα από την ομάδα της ΜΕΝΤ με σκορ 73-79, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Γ΄εθνικής κατηγορίας.
Στο κλειστό της Κομοτηνής, παρουσία 70 περίπου φίλων της Α.Ε.Κ, οι παίχτες του Βασίλη Στοάκη έδωσαν ότι είχαν στο παρκέ και απέναντι σε μια από τις πιο ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας έδειξαν πως άξιζαν να βρίσκονται ψηλότερα βαθμολογικά.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους καθώς οι Θεσσαλονικείς μπήκαν “φουριόζοι”  στο ματς και γρήγορα πέρασαν μπροστά με 0-12.Oι γηπεδούχοι έτρεξαν παραπάνω και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου που έκλεισε με 14-22.

Στην δεύτερη περίοδο η Α.Ε.Κ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και πιέζοντας αρκετά στην άμυνα άρχιζε να βάζει δύσκολα στους φιλοξενούμενους που αν οι διαιτητές ήταν περισσότερο σοβαροί στο πειθαρχικό κομμάτι θα έπρεπε να τους τιμωρήσει με τεχνικές ποινές ουκ ολίγες φορές.Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-37.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και μάλιστα οι γηπεδούχοι να περνούν και μπροστά στο σκορ φτάνοντας μέχρι και στο +4 τρία λεπτά πριν τη λήξη, όμως κάπου εκεί “μίλησε” η ποιότητα των παιχτών της ΜΕΝΤ που με εκτελεστές τους: Γιαννούλη και  Παπαδόπουλο έφταναν με ευκολία στο καλάθι της ΑΕΚ κλείνοντας το δεκάλεπτο όπως ακριβώς ξεκίνησε, στο +4 (53-57).

Η τελευταία περίοδος χαρακτηρίστηκε από πολλά λάθη των διαιτητών που χάλασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού.Η ΜΕΝΤ κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων που διαχειρίστηκε σωστά μη λαθεύοντας στην γραμμή της φιλανθρωπίας και αποδρώντας από το κλειστό με τους δύο βαθμούς της νίκης.

Στα αρνητικά για τους γηπεδούχους οι 15 χαμένες βολές, σημείο που ταλανίζει εδώ και καιρό την ομάδα του Βασίλη Στοάκη.
Μετά από αυτή την αναμέτρηση ακολουθεί διακοπή λόγω εορτών που ελπίζουμε όλοι να λειτουργήσει ευεργετικά για να φτάσει η ομάδα στην επίτευξη του στόχου της, που δεν είναι άλλος από την σωτηρία.

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο Βασίλης Στοάκης με δήλωση του στον ΠτΘ ανέφερε τα εξής:
«Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κλείσουμε την χρόνια με νίκη. Παλέψαμε πολύ αλλά θεωρώ ότι αδικήσαμε τους εαυτούς μας σε κάποια σημεία. Από την αρχή του καλοκαιριού ήξερα ότι η χρόνια ήταν δύσκολη αλλά προτιμώ να παλεύω στα δύσκολα παρά να κάθομαι στην κερκίδα και να σχολιάζω. Τα σημεία που έκριναν την αναμέτρηση ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και οι δεύτερες και τρίτες επιθέσεις των φιλοξενούμενων. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία».

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι οι cheerleaders της Α.Ε.Κ ξεσήκωσαν με το Χριστουγεννιάτικο χορευτικό τους θέαμα τους φιλάθλους χαρίζοντας πολύ όμορφες στιγμές ενώ επίσης ο μεγάλος χορηγός της ομάδας, τo Mikel Coffe company της Κομοτηνής μοίρασε δώρα μέσω κλήρωσης χαρίζοντας έτσι χαμόγελα σε μικρούς και μεγάλους φίλους των κιτρινόμαυρων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 33-37, 53-57, 73-79
Διαιτητές: Δημάδης – Εκίζογλου
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Βασίλης Στοάκης): Κυφωνίδης 11 (1),Καραμπίνης 14 (1), Βακρινός, Μαγούλας 9, Δάτσης 10, Κουτσοβασίλης 18 (3), Σπέντζος 7 (1), Θεοδωρίδης 4.
ΜΕΝΤ(Νομικός-Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 11, Παπαδόπουλος Π. 13, Μπουραζάνης, Καρανώτας 6, Παπαδόπουλος Α. 30 (1), Κάππος, Ακσεχέρογλου, Μπαγκντασαριάν 2, Γιαννούλης 19, Αμπατζάς, Βελέντζας, Κούρκουλας.