Ηττα εντος προγραμματος για την ΑΕ Κομοτηνης

ΑΕ Κομοτηνής-ΓΣ Ελευθερούπολης 58-85(+Gallery)

Την Κυριακή στις 6 το απόγευμα διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης ο αγώνας ανάμεσα σε ΑΕ Κομοτηνής και Ελευθερούπολη για την 16η αγωνιστική της Γ' εθνικής μπάσκετ.
Στις εξέδρες βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του αθλήματος προκειμένου να βοηθήσουν την ΑΕΚ στην μάχη παραμονής κόντρα στα προβλήματα που αντιμετωπίζει.

Το κλίμα ήταν γιορτινό καθώς πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε  ο  Γιώργος Μανάκας, που είχε ξεκινήσει την καριέρα του από την ΑΕ Κομοτηνής και πλέον αγωνίζεται στην ομάδα της Ελευθερούπολης αποτελώντας βασικό γρανάζι στην ομάδα των πρωτοπόρων.
Εκτός αυτού στο ημίχρονο του αγώνα πραγματοποιήθηκε κλήρωση των δώρων της λαχειοφόρου της ΑΕΚ.
Αποκορύφωμα των δώρων αποτέλεσε μια εμφάνιση του άλλοτε άσσου του ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς από τον τελικό της Γενεύης.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα βρήκε σκούρα καθώς είχε να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο με τρομερή ποιότητα που κυριάρχησε τόσο κοντά στο καλάθι όσο και πίσω από την γραμμή των 6,75.

Οι γηπεδούχοι δεν αδυνατούσαν να ακολουθησουν τον ρυθμό των πρωτοπόρων και έτσι γρήγορα στο 6ο λεπτό η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο για το 6-17 ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 13-31.
Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν ρυθμό και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Μέχρι το ημίχρονο η διαφορά κινούταν γύρω στους 15 πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 32-47.

Στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό η διαφορά έφτασε στους 20 για το 39-59 και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 50-72.

Στην τελεύταια περίοδο η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο φτάνοντας στους 31 πόντους όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 54-85 στο 38ο λεπτο.Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν νεαρούς αθλητές τους και η ΑΕΚ μείωσε στο τελικό 58-85.

Τα δεκάλεπτα:13-31, 32-47, 50-72, 58-85
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης, Μουράτ): Καραμανλής 1, Παπαδόπουλος 3 (1), Βακρινός 4, Μαγουλάς 18 (1), Δάτσης 5, Κάσσας, Κυφωνίδης 11 (2), Βαχαρίδης, Σπέντζος 16

ΓΣ Ελευθερούπολης (Κ. Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου, Κελαϊδάκης, Στυλίδης 10 (2), Γαϊτανίδης 3 (1), Μασάδης 7, Κωνσταντάρας, Θεοδωράκος 15 (3), Απαζίδης 16 (2), Μανάκας 15, Ιωάννου, Λογοθέτης, Βοϊβατόπουλος 19

Ήττα είχαμε και για την άλλη ομάδα της Κομοτηνής τον ΓΑΣ που υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα στην έδρα της Ευκαρπίας με 108-78 και απομακρύνθηκε και άλλο από τους δύο πρώτους ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στην 12η θέση και ελπίζει να κάνει κάποιες μεγάλες νίκες για την παραμονή της καθώς έχει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια του πρωταθλήματος.