Πληρωσε το κακο δευτερο ημιχρονο ο ΓΑΣ απεναντι στην Ελευθερουπολη

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ελευθερούπολη 57-77 (+Gallery)

Ο ΓΑΣ επέστρεψε στην δράση μετά από 15 μέρες και αντιμετώπισε την Κυριακή στην έδρα του την πρωτοπόρο της Γ' εθνικής, Ελευθερούπολη, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η εξέδρα του κλειστού γυμναστηρίου ήταν κατάμεστη από φιλάθλους και οι νεαροί αθλητές του ΓΑΣ είχαν δημιουργήσει μια έντονη ατμόσφαιρα με κόρνες και τύμπανα προκειμένου να στηρίξουν το αντρικό τμήμα του συλλόγου.

Οι φιλοξενούμενοι αναμφίβολα είναι η πιο καλή ομάδα του πρωταθλήματος ωστόσο ο ΓΑΣ για ένα ημίχρονο τους έβαλε δύσκολα και ενώ όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο η Ελευθερούπολη ξέφυγε γρήγορα στο σκορ και έφτασε στο τελικό 57-77 κυρίως λόγω των μεγάλων σουτ που έβαλαν οι παίχτες της με αποκορύφωμα τα 4 τρίποντα του Θεοδωράκου που ήρθαν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Η πρώτη περίοδος είχε ως κύριο χαρακτηριστικό τις σκληρές άμυνες και την αστοχία εκατέρωθεν και έληξε με το φτωχό 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ ξεκίνησε καλά και με ένα 8-0 σερί έκανε το 26-18 η Ελευθερούπολη όμως είχε απάντηση και μείωσε πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-29.

Κατευθείαν με την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου άρχισαν τα δύσκολα για τους γηπεδούχους καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 30-40 στο 22'.
Ο ΓΑΣ μείωσε προς στιγμήν στους 5 αυτή όμως ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε κοντά στο σκορ.
Η τρίτη περίοδος έληξε με 42-52 ενώ στην τέταρτη  η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 για το 50-72.
Έκτοτε οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν νεαρούς αθλητές ενώ το ματς έληξε νωρίτερα από το προβλεπόμενο καθώς με 1 λεπτό να απομένει δημιουργήθηκε τεχνικό πρόβλημα στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου.
Το σκορ εκείνη την στιγμή ήταν 57-77.

Τα δεκάλεπτα:11-11, 30-29, 42-52, 57-77

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Μαρκογιαννάκης, Σκεμπή 7 (2), Αθανασίου, Λεχούδης 16 (1), Χατζηδημητρίου 3 (1), Γιωτόπουλος 9 (1), Σιμάκης 19 (2), Καρκαλέτσας 1, Μπορμπίδης, Χαλίλ 2, Πίτατζης.

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου, Κελαϊδάκης, Στυλίδης 17, Γαϊτανίδης 3 (1), Μασάδης 3, Κωνσταντάρας, Θεοδωράκος 12 (4), Απαζίδης 7 (1), Μανάκας 16 (1), Ιωάννου 12 (2), Λογοθέτης, Βοϊβατόπουλος 7.

Η έτερη ομάδα της Κομοτηνής, η ΑΕΚ, πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στην έδρα του Μακεδονικού ωστόσο ηττήθηκε με 74-65