Εχασε την αναμετρηση αλλα κερδισε την εμφανιση των νεαρων του αθλητων ο ΓΑΣ

ΓΑΣ Κομοτηνή - ΧΑΝΘ 65-71 (+Gallery)

Ο ΓΑΣ έδωσε την τελευταία του φετινή εντός έδρας αναμέτρηση την Κυριακή στις 6 μ.μ με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ.Παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες ο φίλαθλος κόσμος της Κομοτηνής όπως μας συνήθισε όλη τη φετινή σεζόν έδωσε βροντερό παρόν στο κλειστό γυμναστήριο.

Ο κ. Λεμονίδης εκμεταλλεύτηκε την μη ύπαρξη βαθμολογικού ενδιαφέροντος δίνοντας πολλές ευκαιρίες στους παίκτες της ακαδημίας και αυτοί μηδενός εξαιρουμένου άρπαξαν την ευκαιρία και απέδειξαν ότι μπορούν να σταθούν πολύ καλά στο ψηλότερο επίπεδο και με έναν αντίπαλο υψηλής δυναμικής όπως η ΧΑΝΘ.

O ΓΑΣ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα κυνηγούσε στο σκορ ωστόσο δεν άφησε την ΧΑΝΘ να ξεφύγει με μεγάλες διαφορές με αποτέλεσμα το ενδιαφέρον να είναι ζωηρό και να υπάρχει πάθος από τους παίκτες.
Για τον ΓΑΣ ξεχώρισαν οι συνήθεις ύποπτοι Λεχούδης, Σιμάκης και Γιωτόπουλος ενώ για την ΧΑΝΘ αναμφίβολος ηγέτης και MVP ήταν ο Πέτροβιτς που σκόραρε 33 πόντους και ήταν εκεί κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 65-71.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά και χωρίς κάποιος να έχει σαφή υπεροχή αυτό έληξε με 13-17.
Απεναντίας η δεύτερη περίοδος είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ.Η ΧΑΝΘ ξέφυγε δύο φορές με διψήφιο αριθμό πόντων για το 13-23 και το 20-31 ωστόσο ο ΓΑΣ είχε την απάντηση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-31.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κακές επιθετικά με αποτέλεσμα να μην ανοίξει και πάλι η διαφορά με την περίοδο να κλείνει στο 41-47.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε δραματικάκαθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν μεγάλο πάθος για τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-53 όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκαν πραγματικά κοντά στην ανατροπή.
Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 62-68.
Ο Σκέμπη μείωσε σε 64-68 όμως στην επόμενη επίθεση δεν βγήκε η άμυνα για τον ΓΑΣ με το σκορ να γίνεται 64-70.
Το τελικό 65-71 διαμορφώθηκε με μια εύστοχη βολή για την κάθε ομάδα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 30-31, 41-47, 65-71

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Τσορμπατζόγλου, Μαρκογιαννάκης 3, Σκεμπή 5 (1), Αθανασίου, Λεχούδης 18 (2), Σιμάκης 17 (1), Γιωτόπουλος 17 (5), Γκιουζελδίδης Παλάσκας, Μπορμπίδης 4, Πiτατζης, Κάλτσος.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Παπαζούδης 3 (1), Ζεκεριέ 2, Χατζηκόγλου 1, Ακεψιμαϊδης 4 (1), Ναλμπάντης 2, Ζιάκας 2, Θωμαϊδης 7 (1), Γεωργάκης 15 Πετροβιτς 33, Κουτσοκώστας, Μακούλης, Βλαγκόγιος.

Όσον αφορά την ΑΕ Κομοτηνής αυτή έφυγε με το διπλό από το Νέο Σκοπό αφού επιβλήθηκε με 60-78 του τοπικού Ορφέα.