Κατερρευσε παρα το καλο ξεκινημα

ΑΕΚ - ΑΕ Κομοτηνής 3-1

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague και πλέον θεωρείται σχεδόν απίθανο να αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία των Play Out. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη, παρότι ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, δεν μπόρεσε να έχει αντίστοιχη εικόνα στα υπόλοιπα σετ και πλέον οφείλει να προετοιμαστεί κατάλληλα για τα Play Out, όπου θα περιμένει τον αντίπαλο.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με «αιχμή του δόρατος» τον Ουκρανό Ρουσλάν Σεφτσόφ κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ, φτάνοντας να προηγείται με 14-19, αναγκάζοντας τον Σωτήρη Δρίκο να εξαντλήσει τα τάιμ άουτ που δικαιούταν! Σε εκείνο το σημείο, η «Ένωση» αντέδρασε και κατάφερε με ένα σερί  3-0 να μειώσει σε 17-19, αναγκάζοντας τον Ηλία Κρεούζη να καλέσει εσπευσμένα Τάιμ-Άουτ. Ο Ανέστης Δαλακούρας με κερδισμένο πόντο, έδωσε τέλος στο σερί των γηπεδούχων, αλλά η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε, φτάνοντας το παιχνίδι στα ίσα (21-21). Με επιθέσεις των Δαλακούρα, Σεφτσόφ, η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε να προηγηθεί με 22-24 και να πάρει τελικώς το σετ με επίθεση του Ουκρανού διαγώνιου, ο οποίος διαμόρφωσε το 23-25. Δυστυχώς όμως η συνέχεια δεν ήταν η επιθυμητή για την ομάδα της πόλης μας.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-18. Η «Ένωση» μπήκε δυνατά καταφέρνοντας να προηγηθεί με 7-4 αλλά η ομάδα της Κομοτηνής με πρωτεργάτη τον Νίκο Χριστόφα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα ενός πόντου (9-10). Σε εκείνο τη σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, πίεσαν από το σερβίς, μετατρέποντας το 13-12 σε 16-12, βάζοντας θεμέλια κατάκτησης του σετ. Η ομάδα της Κομοτηνής αντέδρασε αργά, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει από  21-13 σε 21-17 με το μπλοκ να λειτουργεί υποδειγματικά αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και με με διπλό μπλοκ πάνω στον Σεφτσόφ διαμορφώθηκε το 25-18.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο τρίτο σετ, έχοντας βελτιώσει την υποδοχή και τα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση την ίδια στιγμή που η Κομοτηνή δεν έβρισκε τρόπους να τελειώσει τις επιθέσεις, καθώς πλέον το μπλοκ της «Ένωσης» ήταν καλά στημένο πάνω στον Σεφτσόφ. Έτσι λοιπόν, η ΑΕΚ κατέκτησε πιο εύκολα και από ότι θα περίμενε ο πιο αισιόδοξος φίλος της ομάδας το σετ με 25-14.

Γνωρίζοντας πως δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια στην αναμέτρηση, οι παίχτες του Ηλία Κρεούζη ανέβασαν την απόδοση τους, παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τα μέσα του σετ όταν και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 14-14. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 19-19 όταν και η ΑΕΚ με ένα ξέσπασμα κατέκτησε το σετ με 25-21, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο σε αντίθεση με την ΑΕ Κομοτηνής που θα επιστρέψει χωρίς βαθμό στις αποσκευές της.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαρατζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.