Τα αποτελέσματα της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος

25.08.2019 20:10

Ήττα άνευ αγώνα για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου

Δείτε περισσότερα στο: http://www.paratiritis-news.gr/

Εντελώς διαφορετικά περίμεναν την 1η φάση του κυπέλλου Ελλάδος στον Ίασμο, καθώς σαν εκπρόσωποι της ΕΠΣ Θράκης ως κυπελλούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε αυτή. Παρόλα αυτά, τα διοικητικά προβλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα την αβεβαιότητα της συμμετοχής ακόμα και στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής αλλά και αντίκτυπο στη συμμετοχή στο κύπελλο καθώς ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου γνώρισε την ήττα χωρίς αγώνα με 3-0, γράφοντας μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, αποκλείστηκαν οι δύο εκπρόσωποι της Θράκης στην Α΄ Φάση καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την ήττα από τον Αετό Ορφανού με το βαρύ 0-7 ενώ στη διαδικασία των πέναλτι λύγισε ο Ορφέας Ξάνθης από τον δυνατό φέτος Πανσερραϊκό.

Κύπελλο Ελλάδας – 1η φάση


1η Ζώνη
Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου (Θράκης) – *Πανδραμαϊκός (Δράμας)  0-3 (α.α)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Έβρου)- *Αετός Ορφανού (Καβάλας) 0-7
*Πανσερραϊκός (Σερρών)– Ορφέας Ξάνθης (Ξάνθης) (1-1 κ.δ – 2-2 ΠΑΡΑΤΑΣΗ) 4-3 ΠΕΝΑΛΤΙ

2η Ζώνη
ΠΑΟΝΕ Επταλόφου (Κιλκίς) – *ΑΕ Καρίτσας (Πιερίας)  0-4
*Μακεδονικός Φούφα (Κοζάνης) – Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας (Καστοριάς) (2-2 κ.δ) 3-2
Εδεσσαϊκός (Πέλλας) – *Θερμαϊκός Θέρμης (Μακεδονίας) 1-2

3η Ζώνη
*Τηλυκράτης (Πρέβεζας/Λευκάδας) – ΑΟ Σελλάνων (Καρδίτσας) 3-1
*Θιναλιακός (Κέρκυρας) – Ποταμιά (Ευρυτανίας) 2-1
*Ελασσόνα (Λάρισας) – Σούλι Παραμυθιάς (Θεσπρωτίας) (0-0 κ.δ) 4-2 ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΕΛΙΚΟ
*Αταλάντη (Φθιώτιδας) – Μετέωρα (Τρικάλων) 2-0

4η Ζώνη
Παλληξουριακός (Κεφαλληνίας/Ιθάκης) – *Ξενοφών Κρεστενών (Ηλείας) 0-1
*Απόλλων Ευπαλίου (Φωκίδας) – Όμηρος Νεοχωρίου (Αιτωλοακαρνανίας) 3-0
Δόξα ΑΟ (Άρτας) – Ζάκυνθος ΑΠΣ (Ζακύνθου) (Τετάρτη 28/8-16:00)
Καλαμάτα (Μεσσηνίας) – Ατρόμητος Πατρών (Αχαΐας) Αναβολή

5η Ζώνη
*ΠΣ “Η Σπάρτη” (Λακωνίας) – Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου (Χίου) 2-0  
*Κόρινθος ΠΑΣ (Κορινθίας) – Λεωνίδιο (Αρκαδίας) 2-0
ΑΟ Υπάτου (Βοιωτίας)- Παναργειακός (Αργολίδας) (Τετάρτη 28/8-17:00)
Πανσαμιακός Βαθύλλου (Σάμου) – Αιολικός (Λέσβου) Αναβολή

6η Ζώνη
Νέα Αρτάκη (Ευβοίας) – *Εθνικός (Πειραιά) (2-2 κ.δ) 2-3 ΠΕΝΑΛΤΙ
*Επισκοπή (Ρεθύμνου) – Ατσαλένιος (Ηρακλείου) 1-0
Αχαρναϊκός (Αν. Αττικής) – *ΣΥΝΚΑ ΑΕΕΚ (Χανίων) 0-3  
Πανθηραϊκός (Κυκλάδων) – Ηλυσιακός (Αθηνών) (Τετάρτη 28/8-17:00)
 
*Σε παρένθεση οι ΕΠΣ στις οποίες ανήκουν οι ομάδες.
*Οι αναμετρήσεις είναι νοκ άουτ και με αστερίσκο είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού. Αξίζει να αναφέρουμε ότι το πρωί (11:00) της Τρίτης (27/8) θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στο Γουδί η κλήρωση της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
 
 
 
 

ΓΝΩΜΕΣ

DUTH CORNER

Magazine