Μεγαλο διπλο για τον Αιαντα Κομοτηνης στην Ξανθη

Άθλος Ξάνθης – Αίας Κομοτηνής 47-52

Μπορεί οι πρώτες δύο αγωνιστικές να ήταν πολύ άσχημες για τον Αίαντα, αλλά φαίνεται πως ήρθε η ώρα της αντεπίθεσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Οικονομίδη επικράτησε του Άθλου Ξάνθης στο «Φίλιππος Αμοιρίδης», στην αναμέτρηση που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής και με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με 47-52 δείχνοντας πως έχει καρδιά και ψυχή!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με το τέλος της πρώτης περιόδου είχαν χτίσει διαφορά 15 πόντων με τους Κομοτηναίους να επιτυγχάνουν μόλις 5. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε το ακριβώς αντίστροφο και με ένα επιμέρους 21-6 ο Αίαντας ισοφάρισε στο ημίχρονο, που έληξε 26-26.

Με την ψυχολογία υπέρ του η ομάδα της Κομοτηνής έχτισε μια διαφορά 7 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (34-41) για να διατηρηθεί η ίδια περίπου διαφορά και στην τέταρτη περίοδο μέχρι να ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-5, 26-26 (ημίχρονο), 34-41, 47-52 (τελικό αποτέλεσμα).