Νικησε τα προβληματα και τον Πολυγυρο ο ΓΑΣ Κομοτηνη

ΓΑΣ Κομοτηνή – Πολύγυρος 94-89

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα ο ΓΑΣ Κομοτηνή πήρε μία σπουδαία νίκη επί του ΑΟ Πολυγύρου με 94-89 κάνοντας ένα σημαντικό βήμα παραμονής στον μαραθώνιο της φετινής Β΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη παρά τις σοβαρές απουσίες (Κουτσοβασίλης, Παλάσκας, Μαγουλάς) έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με κορυφαίο τον Κίμωνα Λεχούδη πήρε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα βάσει εικόνας θα μπορούσε να πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά καθώς έφτασε να προηγείται και με περισσότερους από 20 πόντους ωστόσο η τακτική των συνεχόμενων διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων αποσυντόνισαν εν μέρει τους αθλητές του ΓΑΣ.

O ΓΑΣ μπήκε φουριόζος στο παρκέ με τον Λεπτοκαρίδη να έχει ρυθμό και την ομάδα της Κομοτηνής διάθεση σε άμυνα και επίθεση. Οι «Κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 29-19 αλλά ένα 11-0 των φιλοξενούμενων που εγκλώβισαν τον ΓΑΣ στις άμυνες ζώνης 4-1 και 2-3 έδωσε προβάδισμα στον Πολύγυρο με 31-29. Ο ΓΑΣ αφυπνίστηκε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 47-39 με τρίποντο του Σπέντζου στην εκπνοή.

Αυτό το τρίποντο σήμανε την αρχή μίας μεγάλης αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο της ομάδας έφτασαν τη διαφορά σε επίπεδα μεγαλύτερα των 20 πόντων. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, γνωρίζοντας πως δεν έχουν τίποτα να χάσουν πια αναλώθηκαν σε διαμαρτυρίες και δυνατά μαρκαρίσματα, τα οποία έβγαλαν εκτός ρυθμού τους παίχτες του ΓΑΣ με αποτέλεσμα να χαθεί στο τέλος η μεγάλη διαφορά. Σε αυτό συνέβαλε και η ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, το οποίο πολλές φορές έφτανε τα όρια του αντιαθλητικού.

Μάλιστα στο τέλος του αγώνα η ένταση κορυφώθηκε με τον Στέλιο Νούκαρη να βρίσκεται στο παρκέ και να δημιουργείται ένταση, η οποία με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων και ιδιαίτερα του Νεοκλή Λεμονίδη όλα λύθηκαν με τους «Κυανέρυθρους» να γνωρίζουν την αποθέωση από το κοινό που για ακόμα μία φορά γέμισε το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 94-89

Τα δεκάλεπτα : 26-18, 47-39, 81-61, 94-89

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5(1), Λεπτοκαρίδης 18(4), Μαστροδημήτρης 8(2), Λεχούδης 16(1), Κουτσοβασίλης, Παπανδρεόπουλος 4, Σπέντζος 15(3), Χαληλ 19, Τσιρόζης 1, Σταυριανόπουλος 8, Κάλτσος, Γκιρίτσης.

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 8, Ντισλής 17(2), Δεληγκάρης, Βλάχος 11(1), Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος, Νούκαρης 5(1), Αμούτζιας 5, Γραβάνης 14(1), Αλεξιάδης 21(3).