Βαρια εντος εδρας ηττα για τον ΓΑΣ Κομοτηνη

ΓΑΣ Κομοτηνή - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 46-73

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή πραγματοποιώντας την χειρότερη εντός έδρας εμφάνιση γνώρισε την ήττα από την ανώτερη ομάδα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με το βαρύ 46-73. Οι αθλητές του Νεοκλή Λεμονίδη «εγκλωβίστηκαν» στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους φεύγοντας από την Κομοτηνή με το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Νεοκλής Λεμονίδης επέλεξε στο βασικό σχήμα του Λεπτοκαρίδη, Σπέντζο, Παλάσκα, Κουτσοβασίλη και Χαλήλ με την κακή ημέρα να φαίνεται από το ξεκίνημα, όπου οι φιλοξενούμενοι με 4/4 τρίποντα βρέθηκαν γρήγορα στο +12 (2-14). Το τάιμ άουτ του Νεοκλή Λεμονίδη αφύπνισε αρχικά τους αθλητές του, οι οποίοι μείωσαν το σκορ σε 12-20 αναγκάζοντας τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να καλέσει με την σειρά του τάιμ άουτ. Ο ΓΑΣ έβρισκε τα πατήματα του μειώνοντας συνεχώς το σκορ, φτάνοντας στο 28-33 το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι ο κόσμος με την φωνή του έδινε ώθηση στους «Κυανέρυθρους», οι παίχτες του ΓΑΣ συνέχισαν να είναι τρομερά άστοχοι και νευρικοί στην επίθεση με τα Πεύκα να φτάνουν στο +15 (30-45) αρχικά και στο +19 (30-49) με τον ΓΑΣ να αντιδρά εν μέρει και να μειώνει στους 15 (37-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.  Δυστυχώς όμως οι αθλητές των Πεύκων ήταν σε μεγάλη ημέρα φτάνοντας στη νίκη με 46-73 και κέρδισαν την αναγνώριση του κόσμου καθώς αντικειμενικά ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε από την Κομοτηνή.

Χρόνος για δάκρυα και αναλύσεις δεν υπάρχει καθώς ακολουθεί ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον πολύ δυνατό Ερμή Λαγκαδά και ο κόσμος οφείλει να στηρίξει, όπως έκανε και απέναντι στην ομάδα των Πεύκων, ώστε να έρθει αυτήν την φορά το ροζ φύλλο αγώνα.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 46-73

Τα δεκάλεπτα :12-20, 28-33, 37-52, 46-73

Διαιτητές :Ευφραιμίδης Στ.-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8(1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 4, Λεχούδης 4, Κουτσοβασίλης 3, Μαγουλάς 3, Παπανδρεόπουλος, Ναλμπάντης 2, Σπένζος 12, Χαλίλ 6, Σταυριανόπουλος 4(1)

Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης) :  Σιπιτάνος 7, Χατζηκυριακίδης 16(5), Γεωργίου 11(1), Κουντουρατζόγλου 6, Μαυρίδης 7, Ζιάκας 9(3), Κλωνάρας 5, Σικαλίδης, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 10(2), Λαζάρου, Σπρίτζιος