Ηττα στα σημεια για τον ΓΑΣ Κομοτηνη

ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευκαρπία 75-79

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ο ΓΑΣ Κομοτηνή δεν κατάφερε να κάνει το 2 στα 2 στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής γνωρίζοντας την ήττα στο φινάλε με 75-79 από την Ευκαρπία.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ και δικαίως απέσπασε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου, που αναγνώρισε την υπερπροσπάθεια των «Κυανέρυθρων».

Ο ΓΑΣ με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη της πρεμιέρας αλλά και την ώθηση του κόσμου, κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ και έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Με δεδομένο όμως πως η Ευκαρπία είναι μία έμπειρη ομάδα, έβγαλε αντίδραση και πατώντας γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα μέχρι και 9 πόντων.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΓΑΣ κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά με προσωπικές ενέργειες των Λεπτοκαρίδη και Λεχούδη, χάνοντας όμως την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 77-77 όταν ο Play Maker των γηπεδούχων υπέπεσε σε παράβαση βημάτων. Στη συνέχεια ο Γκαβέζος ήταν ψύχραιμος έχοντας το 2/2 από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 75-79.

Στην ομάδα της Κομοτηνής μένει η πικρία καθώς θα μπορούσε να σημειώσει την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια ενώ εκφράζονται πολλά παράπονα για την διαιτησία της αναμέτρησης, καθώς φορτώθηκαν με φάουλ από το πρώτο μέρος οι Χαλήλ, Λεπτοκαρίδης ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης ο Λεχούδης χρεώθηκε με 3 φάουλ.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 75-79
Τα δεκάλεπτα : 27-23, 41-38, 60-61, 75-79
Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 18 (2), Παλάσκας, Τσουμπρής 2, Λεχούδης 15 (1), Καρκατσέλης, Κουτσοβασίλης 13 (3), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 13 (2), Σπέντζος 5, Χαλίλ 9.
Ευκαρπία (Νίκου): Πρεδάρης 7 (1), Τουλούπης, Γκαβέζος 12 (1), Κιούρκας 13 (3), Χαρτόπουλος 3 (1), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Βαρίτης 2, Χολέβας 4 (1), Απιδόπουλος 3 (1), Πλεξίδας 21 (2), Χατζίδης 9 (1).

Τα αποτελέσματα της 2ης Αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής (Βόρειος Όμιλος)
ΓΑΣ Κομοτηνή-ΠΣ Ευκαρπίας 75-79
ΕΚ Καβάλας-Ερμής Λαγκαδά 79-75
Εσπερος Λαμίας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων  75-74
ΚΣ Γέφυρας-Στρατώνι  81-68
Δόξα Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 65-72
Πρωτέας Γρεβενών-Ευρώπη Πευκοχωρίου 83-50
ΧΑΝΘ-ΑΟ Πολυγύρου 72-66