Το πρόγραμμα της 16ης Αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής

23.01.2020 21:59

Ξεκίνημα του δεύτερου γύρου με δύσκολη εντός έδρας αποστολή για τον ΓΑΣ

Δείτε περισσότερα στο: http://www.paratiritis-news.gr/

Ξεκινάει ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να υποδέχεται τον πολύ φορμαρισμένο Ερμή Λαγκαδά που φιγουράρει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη προέρχεται από βαριά εντός έδρας ήττα από τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων και σίγουρα θέλει να ξεχάσει γρήγορα αυτήν την εικόνα που παρουσίασε.  Ο Ερμής Λαγκαδά έρχεται στην Κομοτηνή την Κυριακή στις 18:00 υποψιασμένος καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε από τον ΓΑΣ και αυτό καθιστά ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή των «Κυανέρυθρων».

Πρώτο βιολί για την ομάδα του Γιώργου Κυρούδη είναι ο Νεκτάριος Μάρουσιτς με 333 πόντους σε 15 παιχνίδια (22,5 Μ.Ο ανά αγώνα) ενώ ακολουθούν στο σκοράρισμα οι Σιώπης και Πλιούκας με 136 και 118 πόντους αντίστοιχα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ερμής είχε έρθει ξανά στην Κομοτηνή για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος όταν και απέκλεισε τον ΓΑΣ από την συνέχεια του θεσμού, στερώντας του την ευκαιρία να αντιμετωπίσει την δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχωρίζει η μάχη παραμονής ανάμεσα σε ΧΑΝΘ και Αίαντα Ευόσμου όπως και του Πρωτέα Γρεβενών με τον Πολύγυρο. Ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Γιάννενα δοκιμάζεται στην Γέφυρα ενώ σε ένα ακόμα ντέρμπι παραμονής ο Έσπερος Λαμίας υποδέχεται το Στρατώνι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 16ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Ευκαρπία Ταρενίδης Κ.-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης (Μόρφη)

Κομοτηνής 17.00 ΓΑΣ Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά Ταρενίδης Στ.-Δημάδης-Ζαχαριάδης (Γκουρτζελίδης)

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Μαχητές Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης-Ξέρας (Στουπίδης)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι Ζαχαρής-Φακίτσας-Παζώλης (Βαρνάς)

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-ΠΑΣ Γιάννινα Ξενικάκης-Τσιαπλής-Λυγούρας (Δέλλας)

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου Δαρλαμήτσος-Τσακιράκη-Λάμπος (Ιωακειμίδης)

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Πολύγυρος Θεοδώρου-Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης Τζ. (Βόντζας)

Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης-Σιταρίδης (Γκούμας)

 

ΓΝΩΜΕΣ

DUTH CORNER

Magazine